Druhy sýrů

Eidam

Pochází z nizozemského města Edam. Má jemnou chuť a polotuhou konzistenci. Velmi u něj záleží na původu, protože kvůli snaze o co nejnižší cenu může být málo kvalitní. Doba zrání eidamu se pohybuje od čtyř týdnů až po deset měsíců.

Gouda

Kravský sýr s jemnou chutí a lehkým oříškovým nádechem. Gouda se doporučuje na obložené mísy, chlebíčky i do salátů a toastů.

Camembert

Tento měkký sýr krémovité konzistence patří mezi nejoblíbenější sýry vůbec. Zraje minimálně 3 týdny. Obvykle zdobí obložené talíře, ke kterým se servíruje lehké červené víno.

Mozzarella

Je velmi oblíbená zejména v Itálii. Měla by být čerstvá, svěží a s bohatou mléčnou chutí. Hodí se do teplé i studené kuchyně. Protože není chuťově výrazná, hodí se k aromatickým potravinám, jakými jsou prosciutto, čerstvá zelenina, ostřejší pizza a bylinky.

Niva

Tento kravský sýr s modrou plísní uvnitř je aromatický a slaný. Patří mezi poloměkké sýry. Můžete ho použít na přípravu silné omáčky či na zapékání.

Ementál

Tvrdý sýr, který zraje několik měsíců až let. Má lehce nasládlou chuť a vůni po oříšcích. K jeho výrobě se používá střed sýrového bochníku, který mívá výraznou ovocnou chuť. Ementál se doporučuje v kombinaci s vínem typu Jura či Savoie.

Brynza

Měkký, solený sýr se vyrábí z ovčího mléka. Oblíbený je především v zemích svého původu, tedy na východě Evropy. Brynza se používá spíše v teplé kuchyni na omáčky, nebo zapečená se zakysanou smetanou.

Jadel

Český pařený ovčí nebo kravský sýr, který se uchovává ve slaném nálevu. Je velmi slaný a tvrdý. Používá se proto zejména v kombinaci s rajčaty.

Čedar

Jeden z nejrozšířenějších sýrů na světě má nasládlou a ostrou chuť. Využívá se pro zapékání pokrmů, ale vhodný je i k zelenině a vínu.

Cottage

Tvarohový sýr s nasládlou a nevýraznou chutí je oblíbený zejména u lidí dbajících o štíhlou linii. Používá se do pomazánek.

Parmazán

Italský sýr, který se vyrábí z částečně odtučněného kravského mléka. Jedná se o velice tvrdý sýr výrazné chuti. Zraje 2 až 3 roky a používá se k přípravě typických italských pokrmů.

Brie

Lahodný sýr s velmi měkkou krémovou konzistencí i chutí. Zraje zhruba 7 týdnů. Oblíbený je v kombinaci s francouzskými suchými víny.

Comté

Francouzský sýr, který může zrát jen několik měsíců, ale i přes 2 roky. Má velmi jemnou chuť. Známý je jako základní ingredience krémové směsi z comté, suchého bílého vína a pálenky z višní.

Gorgonzola

Sýr s modrou plísní a výraznou chutí se vyrábí z plnotučného kravského mléka. Je vhodný do salátů i omáček. Jeho nezaměnitelná chuť vynikne zejména ve spojení se sladkým červeným vínem.

Roquefort

Vyrábí se z nepasterovaného ovčího mléka. Výrazný bílý ušlechtilý sýr je protkán modrozelenými žilkami, má hladkou a kompaktní strukturu a mléčnou chuť s příchutí ořechů či rozinek.

Maasdammer

Sýr se vyznačuje ovocným nádechem a ovocnou chutí. Skvěle se k němu hodí např. hroznové víno nebo jablko. Raclette Švýcarský sýr z kravského mléka, který je typický jemnou ořechovou chutí. Řadí se do skupiny polotvrdých sýrů.